نجوم.Mab

نجوم و اخبار نجومی شعر ریاضیات

نمونه سوالات تشریحی المپیاد نجوم(۱۳۸۶-۱۳۸۷)

۱.چراغ یک فانوس دریایی منبعی نقطه ای با توان ۳۰۰۰وات است.نور این فانوس هدایت کننده ی کشتی هایی است که به ساحل نزدیک می شوند. تا مانع برخورد ان ها با صخره های ساحلی شود.اگر فرض کنیم پدیده ی پراگنگی نور رخ نمی دهد و جذب نور در جو به گونه ای رخ می دهد که در هر هزار متر ده درصد نور جذب می شود . دیده بان یک کشتی که در فاصله هشت کیلومتری فانوس دریایی است و برحسب اتفاق برای تخمین قدر اموزش دیده است چه قدری به این فانوس دریایی نسبت می دهد؟

۲.چهار میلیارد سال پیش در اثر برخورد یک پیش سیاره با زمین به وجود امده است.فرض کنیم در ان هنگام ماه در فاصله ۲۴ کیلومتری مرکز زمین بوده و پس از ان به واسطه اثرات جذر و مدی بین زمین و ماه با اهنگ ثابتی از زمین دور شده است.قدر ماه از دید دایناسور هایی که ۲۰۰ میلیون سال پیش زندگی می کردند چقدر بوده است؟

۳.یک ماشین ماه نورد که برای تحقیقات به ماه فرستاده شده است در روز اول ماه قمری در نقطه ای از سطح ماه قرار گرفته که بیشترین فاصله ی ممکن را از مرکز زمین دارد.این ماه نورد میخواهد با حرکت روی سطح ماه با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت در سریع ترین زمان ممکن شاهد طلوع زمین باشد.فاصله ی زمانی میان لحظه ی اغاز حرکت این ماه نورد تا لحظه ای که طلوع زمین از دید او اغاز می شود چند ثانیه است؟

۴.یک باطری خورشیدی با استفاده از نور خورشید در حالی که در سمت الراس خورشید قرار دارد مقدار مشخصی انرژی تولید می کند.برای این که همان میزان انرژی را از ماه بدری که در سمت الراس قرار دارد بتوند تولید کرد سطح جمع اوری باید چند برابر باید بزرگتر باشد. ضریب ماه را ۰۸/ فرض کنید

اگر کسی پاسخ انها را میداند لطف کند در این وبلاگ بنویسد .بسیار متشکرم

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 13:27  توسط محمد امین  |